Haberler

Eksim Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Osman Arıoğlu: “Sürdürülebilirliğin Ana Arterlerinde Hizmet Veriyoruz”

29
Nis 2024

“Sürdürülebilirliğin Ana Arterlerinde Hizmet Veriyoruz”

 

Uludağ Ekonomi Zirvesi Sürdürülebilirlik Paneli’nde konuşan Eksim Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Osman Arıoğlu, sürdürülebilirliğin ana arterleri olan alanlarda faaliyet gösterdiklerini ve israfla mücadeleyi en önde tuttuklarını dile getirdi. Arıoğlu; “Holding şirketlerimizden Dicle Elektrik’in hizmet verdiği bölgelerde bulunan tarım alanlarındaki aktif sulamanın %79’u elektrikle çekilen yer altı suyu ile yapılıyor. Bölgedeki verimli arazilerin çölleşmeye başlaması ise bizim sürdürülebilirliğe vurgu yapmamızın temel nedeni! Bilinçsiz sulama sebebiyle arazilerdeki tuz oranı artıyor ve bölge verimsizleşiyor.” diye konuştu.  Arıoğlu gıda iş kollarında israfa karşı dikkat çekmek adına Aslı markaları ile Serpme değil Seçme Kahvaltı uygulamasını hayata geçirdiklerini de sözlerine ekledi.

 

İş dünyasının nabzının attığı önemli etkinliklerden biri olan Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin “21. Yüzyıl İçin Sürdürülebilir İş Modelleri ve Stratejiler” oturumunda konuşan Eksim Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Osman Arıoğlu, şirketlerin ayakta kalmaları için finansal yatırımlarının yanında sürdürülebilir yatırımları somut olarak ortaya koymaları gerektiğini belirtti.

 

“2,5 milyon ton karbon salımını engelledik”

Eksim Holding’in sürdürülebilirliğin ana arterleri olan alanlarda faaliyet gösterdiğini belirten Arıoğlu, iklim değişikliğinin doğrudan hissedildiği enerji ve gıda alanlarında ticari faaliyetin ötesinde yatırımlar gerçekleştirdiklerini ifade etti. Holding’in enerji yatırımları için ekosisteme olan katkılarını her geçen gün artırmayı hedeflerini belirten Arıoğlu,  “2022 ve 2023 yılı ölçümlerimize göre, sadece Türkiye’de yıllık yaklaşık 1,8 milyar kWh elektrik enerjisini yenilenebilir kaynaklardan üreterek iki yılda toplam 2,5 milyon tondan fazla karbon eşleniği salımının önüne geçtik. İzin ve yapım aşamasındaki projelerimizin ve inşa halindeki tesislerimizin devreye girmesiyle birlikte yıllık 4 milyon ton karbon eşleniği salımını engellemeyi hedefliyoruz.” dedi. 2024 ve 2025 yıllarında mevcut kapasiteyi 2’ye katlama hedefleri olduğunu belirten Arıoğlu, “Rüzgar tesislerimiz yanında ilaveten Şanlıurfa’da 150 MW’lık yenilenebilir güneş enerjisi yatırımımız bulunuyor. Yıl sonuna doğru kademe kademe devreye girecek” dedi.

 

10 yılda 1 milyar USD yatırım yaptılar

Eksim Holding şirketlerinden Dicle Elektrik ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin 6 ilinde hizmet verdiklerini belirten Arıoğlu, “Bölgemizde sürdürülebilir yatırım felsefesiyle 10 yılda 1 milyar USD yatırım yaptık. Kayıp-kaçak elektrik kullanımı ile mücadelemiz neticesinde bugünkü değeri 165 milyar TL’yi bulan bir enerji kaybını önledik. Bu yıl da 10 Milyar TL’nin üzerinde bir yatırımı bölgemizde gerçekleştireceğiz.” dedi. Bölgedeki kaçak elektrik kullanımına da değinen Arıoğlu, “2013 yılında Dicle Elektrik’i özelleştirme ile devraldığımızda bölgedeki kayıp kaçak oranı resmi kayıtlarda yüzde 76 olarak belirtiliyordu. Bugün geldiğimiz noktada toplam kayıp kaçak oranını yüzde 42’lere indirebildik.” dedi.

 

“Bilinçsiz sulama ile bölgemizdeki araziler çölleşiyor”

“Dicle Elektrik’in hizmet verdiği bölgedeki 140 bin çiftçinin 65 bini, sulu tarımla uğraşıyor ve toplam 9,8 milyon dönüm alanda faaliyet gösteriyor” diyen Arıoğlu, ‘’Bölgemizdeki aktif sulamanın %70’i elektrikle çekilen yer altı suyu ile yapılırken, %30’u nehir, kanal ve göletler üzerinden gerçekleşiyor. Bir diğer ifadeyle hizmet alanımızdaki çiftçilerin yüzde 70'i tarımsal sulama için elektrikle çalışan motopompalar kullanıyor. Bundan 10 yıl önce 100-150 metreden su çeken çiftçiler, artık yer yer 600-700 metre derine inmek zorunda. Bu da aslında bize bölgede elektrik değil, sulama sorunu olduğunu gösteriyor ve su israfıyla birlikte elektrik israfı daha da artıyor. Atatürk Barajı ile örnekleyecek olursak sadece tarımdaki kayıp enerjinin bedeli, Atatürk Barajı'nın ürettiği enerjinin 2 katına ulaşıyor. Bölgedeki verimli arazilerin çölleşmeye başlaması ise bizim sürdürülebilirliğe vurgu yapmamızın temel nedeni!” dedi.

 

“Serpme Kahvaltı” yerine israf karşıtı “Seçme Kahvaltı”

Eksim Holding’in enerji yatırımları dışında gıda tarafında da israfı önleme adına faaliyetlerde bulunduğunu belirten Arıoğlu, “Atık geri dönüşüm projeleri üretiyor, belediyelerle iş birliği gerçekleştirerek sıfır atık hedefiyle yolumuza devam ediyoruz.“ dedi. Cafe & Restoran zinciri sektöründe bulunan Aslı markasıyla da israfın önüne geçmeyi hedeflediklerini belirten Osman Arıoğlu, “Markamız ‘serpme kahvaltı’ yerine ‘seçme kahvaltı’ adında yeni bir konsept geliştirdi. Bu şekilde yalnızca tüketilecek gıdanın hizmetini sunarak hem israfı engelliyor hem de israfa karşı kolektif bilincin artırılmasına destek oluyor. İsraf karşıtı başlattığımız bu seferberliği, tüketicilerimizi davet ederek büyütmek istiyoruz. İsrafa karşı atacağımız her adım; toplumsal refahımızın, doğal ve milli kaynaklarımızın korunması için hayati bir rol oynayacak”  dedi.

Diğer Haberler